fbpx
Close

INTERVJUU | Teenekas maadlustreener: Tapal on perspektiivikaid noori, jätkuks ainult töötahet

Avatar
Allan Vinter | Foto: Maria Kilk

Eesti kahevõitlusalade lipulaevaks võib läbi ajaloo kindlasti pidada maadlust. Lääne-Virumaal, Tapal on maadlusega tegeletud juba aastakümneid. Kohaliku SK Tapa eestvedajaks on maadlustreener Allan Vinter, kes on Tapal maadlejaid treeninud juba aastast 1983. Fightsports24.ee istus teeneka treeneriga maha, et rääkida viimastest võistlustest, kui ka maadlusest laiemalt.

Laupäeval toimusid Paikusel kadettide Eesti meistrivõistlused, kuidas Tapa valla spordikoolil läks?

Käisime võistlustel kuue poisiga ja saime seitse medalit, vaba ja kreeka-rooma maadluses kokku. Kõige paremini läks Ats Pajulal, kes tuli esmakordselt Eesti meistriks kreeka-roomas ja vabamaadluses jäi kolmandaks. Jegor Sahno sai mõlemas stiilis hõbemedali. Võistlus ebaõnnestus Olavi Laisarvel, kes kreeka-roomas jäi kolmandaks ja vabamaadluses oli teine. Ootasime Olavilt kreeka-roomas kindlasti kulda, kahjuks ei õnnestunud. Ei oskagi öelda, mis tal juhtus. Põles natuke läbi või mõtles üle ja kaotas poolfinaalis punktidega 1:2 ning finaaliuks jäi suletuks. Pronksimatši Olavi muidugi võitis kindlalt. Kalle Laisarv teenis pronksi, finaali pääs oli lähedal, poolfinaalis tuli napp ühe punktiline kaotus.

Veebruaris toimusid Eesti täiskasvanute meistrivõistlused, milline oli SK Tapa saak Põlvast?

Meilt läks välja 12 võistlejat. Kokku saime viis medalit. Kaks kulda, ühe hõbeda ja kaks pronksi. Eesti meistriteks tulid Marta Pajula ja Polina Sahno.

Kas Marta ja Polina on hetkel kõige talendikamad maadlejad Tapal?

Marta saavutused on tõesti teiste omadest peajagu üle. Marta on eelmise aasta kadettide EM-i pronks ning MM-i viies. Polina parimad tulemused ongi Eesti meistritiitlid, väljaspool Eestit ta erilisi tulemusi veel teinud ei ole. Meie noormeestegrupp ka, kus hetkel on kuus poissi. Perspektiivi on kõigil, jätkuks ainult töötahet. Sel juhul võib nii mõnigi ilus tulemus tulla.

Kui palju Tapal hetkel maadlejaid on ja paljud neist võistlevad?

Umbes 60, kes käib rohkem trennis, kes vähem. Võistlusi leiab igaühele, vastavalt tasemele. Näiteks eile (17.03. – toim.) käisime Väikese Tomi auhinnavõistlustel, mis on mõeldud algajatele, kes esimest aastat treenivad. Seal käisime kümne lapsega.

Millised väljundid on talendikamatel sportlastel maadlusega jätkamiseks pärast keskkooli?

Ega siin midagi rõõmustavat ei ole. Enamus keskkooli järgselt ju Tapale enam ei jää, minnakse kõrgkoolidesse. Ülikooli kõrvalt on võimalik sporti teha, aga see nõuab korraliku tahtejõudu. See on üleüldine kitsaskoht, mis kehtib pea üle Eesti.

Millisel tasemel peaksid sportlase tulemused olema, et oleks võimalik saada alaliidult tuge jätkamaks tippu pürgimisega?

Sel juhul peaks sportlasel olema ette näidata tiitlivõistluste medal. Hetkel on ka paar poissi, kes on viiendate kohtadega stipendiumide peal, aga medal oleks garantiiks. Artur Vititinit ja Kevin Baumani on toetatud, kel medalit pole ette näidata, aga sellisel juhul tuleb muidugi stabiilselt olla esiviisikus.

Milline on vahe USA ülikooliliiga NCAA maadlusel ja tavaliselt vabamaadlusel?

Ausalt öeldes ma ei ole süveneud sellesse. Ma olen neid Ameerika matše vaadanud küll ja kohati tunduvad need meie eurooplase silmale isegi naljakad. Lõpuks maadlus on ikka maadlus, ameeriklased tulevad samamoodi Euroopasse ja maadlevad vabamaadlust ja mingit vahet ei ole.

Miks ei ole Eesti maadlejaid siirdunud USA ülikoolidesse keskkooli järgselt?

Ei teagi, me oleme paari õpilasega kunagi isegi uurinud neid variante, aga katki on jäänud. Eks sidemete taha see asi on jäänud, ei ole lihtsalt konkreetseid sidemeid USA maadlusringkondadega saavutanud.

Kas asi võib olla ka alaliidu tegemata töös?

Ei tahaks alaliidu kapsaaeda kivi visata. Seal peaksid olema ikkagi otsekontaktid.

Taseme taha ei tohiks asi jääda?

Eesti parimate noorte tase kindlasti vastab sellele, et nad võiks seal läbi lüüa. Võib-olla ongi probleemiks see, et meil on kreeka-rooma maadlus kordades tugevam, kui vabamaadlus. Vabamaadluses on Eestis võib-olla üks-kaks eredamat tegijat, aga kreeka-roomas tase on üleüldiselt hea olnud. Naistemaadlus, mis on ka USA ülikoolide kavas, on Eestis ikkagi lapsekingades veel. Need tüdrukud, kes nüüd viimastel aastatel on medaleid toonud võiksidki olla esimesed, kellel oleks taset Ameerikasse minna.

Marta Pajula | Foto: Maria Kilk

Kuidas Sa enda jaoks maadluse avastasid ja millal treeneriameti peale mõtlema hakkasid?

Maadluse avastasin enda jaoks kooli ajal, ehk siis 43 aastat tagasi. Treeneritöö vastu oli huvi juba algusest saadik, puusavigastuse tõttu enam ise maadelda ei saanud. Pärast keskkooli hakkasingi uurima variante ning aasta pärast keskkooli (1983 – toim.) olingi juba Tapal treenerina tööl.

Kes selle aja jooksul Sinu kõige paremad õpilased on olnud?

Tulemuste poolest kindlasti Richard Karelson, kellel on EM-ilt medal ette näidata ning MM-ilt esikuuiku koht. Karelson oli täiskasvanuteski veel Eesti koondislane mitmeid aastaid. Välja võiksin tuua veel Alik Tseiko, Jolan Ševtsov, minu praegused abilised Sergei Sahno ja Martin Piksar, Margus Uudeküll, neid ikka mõned on olnud.

Mida Alik Tseiko spordiala vahetusest arvad?

Ega ta sellel tasemel maadleja ei olnud, et sellega ära elada. Mingi aeg Alik siis leidis enda jaoks MMA ja seal tal läks ju päris hästi.

Kas Alik vahest trennis nooremaid ka õpetamas on käinud?

On ikka, aga nendest kordadest on juba aastaid möödas. Alikul see akrobaatiline võimekus oli hästi tugev, seda ta on käinud noorematele õpetamas.

Millised on tulevikuväljavaated Tapa maadlusel?

Perspektiivi meil peaks olema. Rahvast jagub ja töö käib. Ei oska nagu midagi halba oodata.

scroll to top
Inline
Inline