fbpx
Close

INTERVJUU | Eesti edukaim poksikohtunik: unistus on saada olümpiamängudele

Avatar
-Jakov Peterson | Foto: Aleksander Abrosimov

Eesti edukaimaks poksikohtunikuks võib hetkel pidada Jakov Petersoni. Möödunud aasta veebruaris saavutas Peterson kõrgeima rahvusvahelise poksiliidu AIBA poolt väljastatava kohtunikulitsentsi taseme. 32-aastane Peterson leidis aega, et Fightsports24.ee portaalile poksikohtuniku tööd lähemalt tutvustada. 

Kuidas Sa poksi juurde jõudsid?

Jõudsin poksi juurde 16-aastaselt. Enne seda ma mängisin 13 aastat jalgpalli, aga põlved andsid järgi. Keskkooli ajal alustasin poksiga tänu oma perekonna tuttavale, kes oli alaga juba varasemalt tegelenud. Esimesed treeningud tegin mitteametlikus poksiklubis, keskkooli järgselt suundusin õppima Tartu Ülikooli, kehakultuuri erialale ning liitusin Tartu Ülikooli akadeemilise poksiklubiga. 2009. aastal saavutasin Eesti meistrivõistlustel pronksmedali, samal aastal valiti mind TÜ ASK-i parimaks poksijaks.

2010. aastal lõpetasin võistlemise. Ülikool sai lõpetatud ning elu viis mind elama Tapale. Alustasin tööd Maarjamaa hariduskollegiumis spordiorganisaatorina. Kuna tol hetkel Lääne-Virumaal klassikalise poksitreeninguid ei toimunud, siis ma ei jõudnud enam võistlusvormi hoida. Töö ja elu kõrval ei jõudnud Tartus või Tallinnas trennis käia, kuigi alguses ma seda proovisin. Kuna mul on ka treeneripaberid olemas, siis 2013. aastal asutasin Tapa Poksiklubi, mis tegutses kuni 2017. aastani, mil elu mind Tallinnase elama viis ning pidin klubi sulgema.

Kuidas Sinust poksikohtunik sai?

2010. aastal, kui ma võistlemise lõpetasin hakati mind kaasama kohtunikuks, alguses Eesti tasemel, väiksematele võistlustele. Kohtunikuks kaasas mind mu toonane treener Vello Kade, kes sel hetkel oli ka Eesti poksiliidu president. Tavaline praktika ongi, et pakutakse inimestele ala seest kohtuniku ülesandeid. Alguses omandasin Eesti tasemel kohtunikulitsentsi, kuni rahvuskohtuniku tasemini, seejärel 2012. aastal Eesti Poksiliit lõi suurepärase võimaluse korraldades Tallinnas rahvusvahelise esimese taseme kohtunikekursused ning ma sain ka rahvusvahelise litsentsi. Seda kursust pole tänaseni enam suudetud Eestisse tuua. Rahvusvaheline olümpiapoksi organisatsioon AIBA nimetab tasemeid tähtedeks, on olemas kolm taset ning 2018. aastal ma saavutasin kolmanda tähe, ehk kõige kõrgema võimaliku taseme. Olin esimene Eestis, kes kolmanda tähe sai, eelmise aasta lõpus saavutas selle ka üks teine kohtunik.

Kas olümpiapoksi kohtunik saab teenindada ka profivõistluseid, on Sul selleks tahtmist?

Erinevus seisneb selle, millise organisatsiooni eksamid kohtunik läbib, kui selleks on AIBA, siis on võimalus tegutseda nende võistlustel. Profiorganisatsioonidel on omad eksamid, mille sooritamise järel saab vastava organisatsiooni võistlustel kohtunikuna tegutseda. Nagu poksijatelegi, nii ka kohtunikele keegi enam takistusi ei sea, kui on sooritatud profiorganisatsiooni eksam, siis võib parallelselt olümpiapoksi võistlustele teha kohtunikutööd ka profivõistlustel. See võimalus on olemas. Ma hetkel Eestis ei näe potensiaali profikohtunikulitsentsi tegemiseks, kohaliku profipoksi hetkeseis ei ole võib-olla nii tugev ja silmapaistev. Ma olen jälginud neid kohtunike, kel on olemas profilitsents ja kes tegutsevad Eestis profimatšidel. Siit kuhugi kaugemale jõuda, kui lähiriigid, neil ei ole õnnestunud. Selle peale, et ise profikohtuniku litsents ära teha ma ei ole mõelnud.

Kuidas porfipoksiüritustel kohtunike määramine käib, kas võetakse kohtunikud samast riigist, kus üritus toimub?

Ma seda isegi ei tea, kuidas seal need määramised käivad. Ma tean, kuidas AIBA võistlustele kohtunike määratakse, aga porfivõistlustel näeb ikka seda ka, et kui poksivad näiteks inglane ja ameeriklane, siis mõni kohtunik on samast rahvusest nagu võistlejad.

Kas olümpiapoksi kohtunikuna on võimalik ära elada, või see on praegusel hetkel utoopia?

Võib öelda küll, et on utoopia jah. Mina praegusel hetkel sellega elatist ei teeni. Ma teen kohtunikutööd, sest poks on mulle südamelähedane asi. Ma olen jõudnud sellele tasemele, kus rahvusvaheline organisatsioon AIBA kutsub mind suurematele võistlustele. Määramine toimub reitingu alusel, seejärel saadetakse päring, kas ma saan osaleda. Mulle makstakse kinni sõidukulud, majutus ja söök ning kohal viibitud päevade eest makstakse ka päevaraha. Tavaliselt on poksikohtunikel ikkagi põhitöö ka. Kui kord kvartalis toimuvad võistlused, siis ilmselgelt see ei ole raha, mille eest kolm kuud ära elada suudaks. Summad on sellisel tasemel, et põhimõtteliselt tehakse tasa see aeg, mis sa puudud oma põhitöölt.

Kahjuks Eesti poksis ei ole niivõrd silmapaistvaid tulemusi, et kohalik alaliit suudaks kohtuniku professionaalina üleval pidada. Euroopa meistrivõistlustele minnes, on igal koondisel kohustus kaasa võtta üks kohtunik. Nendel võistlustel osaledes, ma pean osa kaasnevatest kulutustest oma taskust maksma. Reaalselt ma lähen võistlustele vastutusrikast tööd tegema, mitte puhkama, makstes ise põhimõtteliselt peale sellele, aga sealt tulebki mängu entusiasm ja armastus poksi vastu. Ma olen aastate jooksul väga palju võistlusi läbi käinud, oma finantseerinuga, et seda kolmandat tähte saada. Nüüd lõpuks ma olen selle taseme saavutanud, kus AIBA kutsub mind suurtele võistlustele kohtunikuks.

Kuidas olümpiamängudele kohtunike määramine toimub, kas samamoodi, et iga koondis peab kohtuniku kaasa võtma?

Ei, selline süsteem piirdubki noorte Euroopa meistrivõistlustega. Täiskasvanute seas juba kutsutakse kohtunike ka teistest riikidest, et säilitada neutraliteet. Maailmameistrivõistlustele kutsutakse samamoodi kohtunike üle terve maailma, vastavalt kohtunike reitingule.

-Jakov Peterson | Foto: Erakogu

Kas on olemas võimalus Sind kohtunikuna olümpiamängudel näha?

Olümpiamängudel kohtunikuna osaleda on minu suur unistus. Praegu on mind kutsutud juunis toimuvatele Euroopa mängudele, mis toimuvad Minskis. Olen oma osaluse juba ka kinnitanud. Eelmine aasta käisin Ungaris U-19 maailmameistrivõistlustel kohtunikuna, seal anti mõista, et meie tegevust jälgitakse selle pilguga, kes saab tulevikuks tiitlivõitluste kutse. Eeldusi olümpiale saamiseks on, eks siis näis, kuidas mul nüüd läheb. Mul tuleb üsna tegus suvi, sest juulikuuks sain kutse ka Pan-Ameerika mängudele, mis toimuvad Peruus.

Kas poksis tegutseb ka kohtunike hindamiskomisjon, kes koostab raportid kohtuniketööst, nagu pallimängualadel?

Jah, see võeti vastu pärast Rio olümpiat, kus kohtunikud tegid skandaalseid otsuseid. Hetkel AIBA ongi rahvusvahelise olümpiakomiteega veidi pahuksis ning proovitakse oma nime puhtaks pesta. Rio olümpial tuvastati pettus, mis oli tegelikult kõikidele poksi jälgijatele juba arusaada, et tehakse kallutatud otsuseid ühe või teise sportlase kasuks. Eriti finaalides, kus mõned kuldmedalid läksid valede meeste kaela. Tekkis suur skandaal ja kõik 36 kolme tähega olümpiamänge teenindanud kohtuniku said eluaegse tegutsemiskeelu. Pärast seda viidi läbi muudatused nii reeglites, kui ka kohtunike töös. Nüüd kõikidel tiitlivõistlustel on kaheliikmeline komisjon, kes spetsiaalselt hindab kohtunike tegevust. On ette tulnud juhtumeid, kus kohtunik pärast jämedate eksimuste tegemist on võistlustelt eemaldatud.

Sinu vaatenurgast oli see ju isegi hea, sest nüüd Sul on 36 konkurenti vähem.

Jah, võib küll nii öelda. Ma sattusin sellesse ajaperioodi, kus pärast seda Rio skandaali hakati aktiivselt korraldama kohtunikekuruseid tasemete tõstmiseks. Pärast seda, kui ma sain esimese rahvusvahelise tähe 2012. aastal, oli täielik vaikus ja ei olnudki võimalik saada teise tähe kursustele, sest neid lihtsalt ei toimunud. Pärast Rio olümpiat asi elavnes ja hakati otsima uusi kohtunike. Sattusin õigel ajal õigesse kohta ja minu jaoks läks asi kiiresti ülesmäge. Kui septemberis 2017. aastal ma sain teise tähe, siis juba veebruaris 2018. mind kutsuti kolmanda tähe kursustele. Seda juhtub haru-harva, sest pärast kõrgema taseme saavutamist tuleb aasta aega sellel tasemel võistlusi teenindada ja alles siis saab kõrgemat taset taotleda. Kui saavutasin teise tähe, siis selles otsuses oli juba kirjas, et ma sain soovituse ja ei pea aastat aega ootama.

Kas Sa selle üle pead mingit arvestust, et milliste sportlaste matše Sa oled teenindanud?

Ausalt öeldes ma sellele tähelepanu ei pööra. Tean paremaid sportlasi, mõnda ka isiklikult, aga kohtunikuna olen loomulikult neutraalne. Kui ma lähen ringi on minu reegel number üks, et võistlevad sinine ja punane nurk. Mingeid eelarvamusi tituleeritumate sportlaste kohta ma ringi kaasa ei võta. Eelmise aasta novembris käisin Kasahstanis  ja kohalikel meistrivõistlustel pea igas kaalukategoorias võistlesid tiitlivõistlustelt medaleid võitnud mehed, Rio olümpia raskekaaluhõbe Vassili Levit näiteks nende seas. Nendel võistlustel ma küll ei osalenud kohtunikuna, Euroopast kutsuti kokku kolm kohtuniku ja me aitasime Kasahstani poksiliidul kohalikke kohtunike tegevust kontrollida.

scroll to top
Inline
Inline